Interný poriadok pre usporadovanie pretekov v králičom hope

Dávame do pozornosti, že 1.1.2025 vstúpi do platnosti nový iInterný poriadok pre usporadovanie pretekov v králičom hope. Stiahnuť si ho môžete na odkaze: https://kralicihopdatabaza.weebly.com

1 Úvodné ustanovenia

  1. Tento interný poriadok upravuje základné pravidlá pre usporadovanie pretekov v králičom hope (KH), účasť na týchto pretekoch, organizáciu rozhodcov, Majstrovstvá Slovenskej republiky v KH, tréningové centrá KH a disciplinárne opatrenia.
  2. Tento poriadok musí dodržiavať každý člen ZO SZCH, ktorý sa účastní akýchkoľvek oficiálnych podujatí súvisiacich s KH, spolu s ďalšími predpismi, a to Súťažným poriadkom KH a Chovateľským poriadkom športových králikov.
  3. Jednotlivé body Interného poriadku upravuje schôdza Komisie Králičí hop SZCH (Komisia KH).
  4. Žiadny člen ZO SZCH sa nesmie zúčastniť neoficiálnych pretekov v KH (tréning, alebo predvádzacia akcia (ukážka KH) sa neberú ako neoficiálne preteky). Člen, ktorý sa zúčastní (alebo usporiada) neoficiálnych pretekov, bude mať pozastavenú činnosť a účasť na pretekoch po dobu 3 mesiacov s okamžitou platnosťou. Preteky prístupné a prezentované verejnosti, bez predchádzajúceho schválenia Komisiou KH sú označené ako neoficiálne.
  5. Nečlen SZCH smie štartovať iba v ľahkej triede rovinnej dráhy a ľahkej triede parkúru.

2 Základná charakteristika

  1. Králičí hop je chovateľská, športová a voľnočasová aktivita pre deti, mládež aj dospelých, v ktorej súťaží dvojica tvorená pretekárom a králikom. Slúži na propagáciu chovu králikov a ukážku prirodzeného pohybu králikov. Králik je vedený na postroji a vôdzke. Prekonáva prekážky v presne danom poradí. Na regulárny priebeh celej súťaže dozerá rozhodca.
  2. Preteká sa v štyroch disciplínach – rovinná dráha, parkúr, skok do výšky a skok do diaľky. Rovinná dráha a parkúr majú päť tried – ľahkú, strednú, ťažkú, elitnú a triedu veteránov. Podmienky každej disciplíny detailne určuje Súťažný poriadok.
  3. Na jedných pretekoch môžu byť vyhlásené všetky disciplíny, alebo len niektoré. Králik sa nemusí v žiadnom prípade zúčastniť všetkých vyhlásených disciplín.

3 Ochrana zvierat pri verejnom vystúpení – králičom hope

  1. Preteky v KH sú ukážkou cielenej práce chovateľov zvierat a slúžia k porovnaniu výkonnosti králikov a výukovej schopnosti pretekára – človeka – chovateľa králikov.
  2. KH sa zúčastňujú jedince druhu králik domáci (Oryctolagus cuniculus domesticus) všetkých vekových kategórií (ale nie mladší ako 5 mesiacov), plemien, farebných a kresbových rázov.
  3. Na pretekoch v KH sa môžu zúčastniť len zvieratá zdravé a v dobrej kondícií, zvyknuté na kontakt s človekom a zvyknuté na postroj. Králik musí byť v dobe štartu na všetkých pretekoch v dobrom stave, zdravotnom aj výživovom.
  4. Na podujatiach spojených s KH sa nesmú zúčastniť:
    1. Mláďa králika mladšie ako 5 mesiacov.
    2. Gravidné alebo kojace samice (Súťažný poriadok Kapitola 2., bod 15.).
    3. Zviera, pre ktoré by účasť na KH bola spojená s bolesťou, utrpením, zranením alebo iným poškodením.
    4. Zviera fyzicky vyčerpané, choré alebo podozrivé z choroby.
    5. Zviera agresívne voči ľuďom alebo zvieratám.
    6. Zviera pod vplyvom zakázaných látok (doping) alebo s podozrením na ich užitie, alebo ktoré účastník (chovateľ) odmietol podrobiť vyšetreniu požadovanému na ich zistenie.
  5. Pri vyberaní z klietky, v ktorej sú králiky ustajnené, a pri premiestňovaní sa králiky nesmú držať za ušnice. V prípade potreby uchopenia za kožu na chrbte je nutné zviera podložiť druhou rukou a čo najskôr ho položiť späť na zem. Pri premiestnení na väčšiu vzdialenosť je potrebné použiť prepravku.
  6. Králika nie je možné vziať na preteky bez predchádzajúceho primeraného tréningu. V opačnom prípade môžu byť preteky preňho veľmi stresujúce s negatívnym dopadom. Rozhodnutie, kedy je králik na preteky dostatočne pripravený, je na pretekárovi (ak králik spĺňa ostatné podmienky týkajúce sa pripustenia na štart).
  7. Po prinesení králika do vymedzeného priestoru je postavený pred prvú prekážku a na trati sa musí cez prekážky pohybovať z vlastnej slobodnej vôle. Králik je vedený na postroji alebo je voľne pustený (voľné pustenie králikov bude umožnené len vo vymedzenom priestore v súlade so Súťažným poriadkom a na vlastné riziko pretekára; za pohyb mimo vymedzeného priestoru usporiadateľ nezodpovedá). Králik nesmie byť vedený na obojku – Súťažný poriadok 1. Kapitola, body 15. a 16.
  8. V prípade, že králik nejaví záujem o prekážky, nesmie byť k ich prekonávaniu násilne nútený. Po prekonaní trate je králik premiestnený späť do klietky (prepravky). 

4 Zabezpečenie pretekov a podujatí

4.1  Zodpovedný usporiadateľ pretekov

  1. Zodpovedný usporiadateľ pretekov (ďalej len usporiadateľ) musí:
    1. Byť členom SZCH a mať minimálne 18 rokov.
    2. Byť prítomný na pretekoch počas celej doby konania.
    3. Mať také teoretické a praktické znalosti, aby rozpoznal zjavné príznaky zhoršeného zdravotného stavu králika.
    4. Organizačne zabezpečiť ochranu zvierat.
    5. Zabezpečiť rozhodcov na preteky podľa platných pravidiel (viď kapitola 6.4).
    6. Zaslať propozície a prihlášku na preteky najmenej 4 týždne pred konaním pretekov predsedovi zboru rozhodcov (viď bod 3).
    7. Zabezpečiť nápomocné osoby k organizácii pretekov v priebehu celého dňa (zapisovanie výsledkov, stavačov, upratovanie, atď.).
    8. Zabezpečiť správne spracovanie výsledkových listín a zápis výsledkov do výkonnostných preukazov králikov.
  2. Usporiadateľ je zodpovedný za:
    1. Prípravu, priebeh, kontrolu a uzavretie pretekov.
    2. Vhodnosť prostredia pre zachovanie zdravia a pohodlia zvierat.
    3. Správnosť pretekárskej plochy a prekážok podľa Súťažného poriadku tak, aby sa minimalizovalo riziko poranenia králikov.
    4. Zdravotnú príjemku králikov, ktorou poverí zodpovednú osobu. Táto osoba nemusí mať veterinárne vzdelanie, ale musí sa orientovať v danej problematike. V prípade, že králik neprejde zdravotnou príjemkou, nesmie byť vpustený do pretekárskeho priestoru. Zdravotná príjemka je povinná pre všetky prítomné králiky, aj ak sa pretekov nezúčastňujú. Každý králik sa musí preukázať očkovacím preukazom alebo veterinárnym potvrdením, z ktorého je zrejmé, že bol, v prípade prvej vakcinácie, najmenej 3 týždne pred pretekmi vakcinovaný proti králičiemu moru a myxomatóze, a ďalej je podľa vakcinačnej schémy udávanej výrobcom vakcíny v imunite proti týmto nákazám.
    5. Vhodné ustajnenie králikov, pokiaľ to nie je v propozíciách podujatia vyslovene uvedené inak.
    6. Zabezpečenie dostatočného zdroja zdravotne nezávadnej vody, pričom spotreba vody na králika je ad libitum.
    7. Zabezpečenie zvierat pred nepriaznivým počasím a výraznými rozdielmi v klimatických podmienkach, pričom je možné využiť prístrešky alebo prirodzený porast, zabrániť prehriatiu zvierat.
    8. Zabezpečenie priestoru tak, aby králiky zúčastňujúce sa KH boli chránené pred prístupom iných zvierat (napr. voľne pobehujúcich psov) a nepovolaných osôb.
    9. Materiálne zabezpečenie pretekov, popis vhodnej plochy, správnych prekážok a ubikácii pre králiky počas pretekov je detailne popísané v Súťažnom poriadku – Kapitola 6.
  3. Príprava pretekov:
    1. Propozície musia obsahovať:
      • Dátum a presné miesto konania pretekov.
      • Kategóriu pretekov (regionálne, celoslovenské, kvalifikačné, medzinárodné).
      • Vyhlásené disciplíny spoločne so spôsobom hodnotenia.
      • Pri skoku do výšky a skoku do diaľky počiatočnú výšku/diaľku.
      • Povrch pretekárskej plochy a jej približné rozmery.
      • Približný časový rozvrh pretekov.
      • Mená rozhodcov.
      • Meno a kontakt na usporiadateľa (stačí e-mailová adresa, prípadne mobil).
      • Spôsob prihlasovania a dátum uzávierky prihlášok.
      • Výšku štartovného a spôsob jeho úhrady.
      • Veterinárne podmienky.
      • Odkaz na Súťažný poriadok, ktorým sa súťažiaci budú riadiť.
    2. Propozície a prihlášku musí usporiadateľ zaslať najmenej 4 týždne pred konaním pretekov (v prípade kvalifikačných súťaží 6 týždňov – viď Kapitola 5) predsedovi zboru rozhodcov. Ten propozície skontroluje a schváli. Následne propozície zašle na sekretariát RR SZCH a zažiada o delegáciu rozhodcov a uverejní preteky v databáze. Preteky môžu byť uverejnené na sociálnych sieťach až po schválení predsedom zboru rozhodcov.
    3. Po uzávierke usporiadateľ podľa prijatých prihlášok vyhotoví štartovné listiny a zašle ich vopred na kontrolu pretekárom. Finálnu verziu štartovných listín vrátane rozdelenia rozhodcov zašle aspoň 3 pracovné dni pred konaním pretekov rozhodcom. V deň pretekov pred zahájením vykoná prezenciu pretekárov a od všetkých vyzbiera výkonnostné preukazy, vyvesí štartovné listiny. Následne oficiálne zaháji preteky a poučí pretekárov o správaní sa a správnej manipulácii s králikmi.
    4. Usporiadateľ zabezpečí správne spracovanie výsledkov v písomnej alebo elektronickej forme a zapíše výsledky jednotlivých pretekárskych dvojíc do príslušných výkonnostných preukazov králikov. Každý výsledok v preukaze musí byť potvrdený pečiatkou príslušného rozhodcu. Po ukončení pretekov usporiadateľ vráti výkonnostné preukazy pretekárom.
    5. Usporiadateľ je povinný zaslať výsledky v elektronickej forme na vloženie do databázy králikov do 2 týždňov od dňa usporiadania pretekov. Pokým výsledky neodošle, nesmie začať pripravovať ďalšie preteky. Vo výsledkových listinách rovinnej dráhy a parkúru musia byť vždy rozpísané chyby (za prekážky a odmietnutia) v jednotlivých behoch. Vo výsledkových listinách musia byť uvedené: meno a priezvisko pretekára, oficiálne meno králika, číslo výkonnostného preukazu, umiestnenie a pridelené body. Ak bude niektorá z informácii chýbať alebo bude nesprávna, usporiadateľ má povinnosť výsledky opraviť. Usporiadateľ je povinný písomnú formu výsledkových listín podpísanú rozhodcom danej disciplíny uschovávať po dobu 5 rokov.
    6. Usporiadateľ je povinný zabezpečiť riadny chod súťažného dňa a má zakázané požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky, alebo byť pod ich vplyvom počas celého trvania súťaže. V prípade porušenia tohto zákazu bude príslušnej osobe udelená finančná pokuta vo výške 50 € (slovom: päťdesiat eur).
    7. V prípade neuskutočnenia sa súťaže je usporiadateľ povinný o tom informovať rozhodcov a sekretariát SZCH.

4.2  Databáza králikov

  1. Každý králik, ktorý sa zúčastňuje pretekov na Slovensku (s výnimkou králikov zahraničných pretekárov, ktorí nie sú členmi SZCH) musí byť registrovaný v centrálnej databáze králikov najneskôr 7 dní pred konaním prvých pretekov. Králiky, ktoré nie sú  v databáze registrované, sa pretekov nesmú zúčastniť.
  2. Za správu databázy zodpovedá predseda zboru rozhodcov a 1 ním poverený rozhodca.
  3. Každý pretekár nesie zodpovednosť za údaje uvedené pri svojich králikoch a akúkoľvek nezrovnalosť je povinný ihneď oznámiť zodpovedným osobám.
  4. Registráciu nových králikov a akékoľvek zmeny môže každý pretekár urobiť sám priamo prostredníctvom formulárov na hlavnej stránke.
  5. V databáze je uverejnený aj aktuálny kalendár pretekov, všetky propozície a prihlášky k pretekom a po pretekoch aj výsledkové listiny.
    1. Propozície – v propozíciách sú uvedené všetky informácie ku konaným pretekom, vyhlásené disciplíny, miesto konania, štartovné, veterinárne podmienky, atď.
    2. Prihláška – vyplnenou prihláškou sa pretekár záväzne prihlasuje na preteky.
  6. Spolu s prihláškou na prvé preteky králika je potrebné zaslať aj žiadosť o výkonnostný preukaz. Bez výkonnostného preukazu nie je možné sa pretekov zúčastniť.
  7. Pretekár má povinnosť kontroly zhodnosti výsledkov vo výkonnostnom preukaze s údajmi v databáze a prípadné nezrovnalosti alebo chyby ihneď hlásiť správcovi databázy.
  8. Ak pretekár odštartuje v zlej výkonnostnej triede z dôvodu, že mal zle zapísané výsledky vo výkonnostnom preukaze (nezhodujú sa s bodmi v databáze): ak sa to stane raz, pretekár bude diskvalifikovaný, králik vrátený do správnej triedy. Ak sa to zopakuje opäť pretekár dostane napomenutie a bude sa postupovať podľa disciplinárnych opatrení.

5 Kalendár pretekov a typy súťaží

  1. Preteky na Slovensku sú rozdelené do 4 úrovní + Majstrovstvá Slovenska (MSR):
    1. Regionálne súťaže
    2. Celoslovenské súťaže
    3. Medzinárodné súťaže
    4. Kvalifikačné súťaže
    5. Majstrovstvá Slovenska
  2. Kalendár pretekov sa zostavuje vždy k 31. 12. daného roku na rok nasledujúci.
  3. Komisia KH určí termín MSR. V deň konania MSR nie je možné usporiadať žiadne iné preteky v králičom hope.
  4. Následne do 30. 11. jednotliví usporiadatelia nahlásia Komisii KH aké celoslovenské a medzinárodné preteky majú záujem v budúcom roku usporiadať. Zároveň nahlásia, ktoré z plánovaných celoslovenských súťaží môžu byť zaradené medzi kvalifikačné súťaže. Počet týchto súťaží je na každý rok obmedzený a určený vopred. Následne je možné vyhlásiť regionálne súťaže kedykoľvek počas roka, za predpokladu, že budú splnené všetky podmienky určené Interným poriadkom.
  5. Charakteristika jednotlivých pretekov:
    1. Regionálne súťaže – malé súťaže s približne 50 – 100 štartmi. Na týchto pretekoch nemusia, resp. by nemali byť, vyhlásené všetky disciplíny.
    2. Celoslovenské súťaže – na týchto pretekoch by mala byť vyhlásená väčšina disciplín, max. 150 – 200 štartov. Potrebné je delegovať min. 2 rozhodcov.
    3. Medzinárodné súťaže – preteky, ktorých sa zúčastňujú min. dvaja pretekári zo zahraničných organizácii a min. jeden zahraničný rozhodca. Rozhodcov môže byť ľubovoľný počet ale vždy min. jeden slovenský. Tieto preteky musia prebiehať podľa slovenského súťažného poriadku. Spravidla sa jedná o veľké preteky, min. 150 štartov.
    4. Kvalifikačné súťaže – veľké preteky, kde musia byť vyhlásené všetky disciplíny, v ktorých je možné sa kvalifikovať na MSR. Pre tieto disciplíny nie je možné obmedziť kapacitu (aby mal každý možnosť sa kvalifikovať). V prípade, že budú vyhlásené aj disciplíny, ktoré na MSR nie sú môžu byť kapacitne obmedzené. Je potrebné delegovať min. 3 rozhodcov, v prípade potreby sa preteká na 2 dráhach súbežne tzv. dánskym spôsobom.
  6. Komisia KH má právo zamietnuť zorganizovať niektoré celoslovenské a medzinárodné súťaže v prípade, že sú vyhlásené dvoje na rovnaký termín. Rovnako má právo zamietnuť preteky plánované na ten istý dátum ako kvalifikačné preteky. V prípade regionálnych súťaží je možné organizovať viaceré preteky v ten istý deň, najmä ak sa konajú v rôznych častiach Slovenska.
  7. Po určení termínu MSR určí Komisia KH, ktoré z nahlásených plánovaných pretekov budú kvalifikačné a spoločne s príslušnými usporiadateľmi určia ich termíny. Následne bude možné vybrať termíny pre celoslovenské, medzinárodné a regionálne súťaže. Regionálne súťaže je možné dohlasovať kedykoľvek počas roka na voľné termíny za splnenia podmienok určených Interným poriadkom. Ostatné typy súťaží sú stanovené vždy na začiatku roka a nie je možné pridať ďalšie, je však možné zmeniť termín alebo miesto konania. V prípade výnimočných situácií (zrušenie celoslovenských/kvalifikačných pretekov zo závažných dôvodov) sa bude postupovať individuálne – situáciu bude riešiť Komisia KH.
  8. Usporiadateľ kvalifikačných pretekov musí mať skúsenosti s organizovaním min. celoslovenských pretekov (tzn., zorganizoval už aspoň jedny bez akýchkoľvek problémov).
  9. V prípade naplnení kapacity celoslovenských, medzinárodných a  regionálnych pretekov môže usporiadateľ ukončiť prihlasovanie a túto skutočnosť uverejniť.
  10. Podmienky delegovania rozhodcov na všetky úrovne súťaží sú popísané v Kapitole 6.

5.1 Majstrovstvá Slovenska

  1. V termíne konania MSR sa nesmú konať žiadne iné oficiálne preteky.
  2. Majstrovstvá Slovenska (MSR) sú uzavreté. MSR sa môžu zúčastniť len občania Slovenskej republiky, ktorí sú členmi SZCH.
  3. Pre štart na MSR musia všetky pretekárske dvojice splniť kvalifikačné podmienky.
  4. Hodnotenie MSR:
    1. Rovinná dráha a parkúr: súťaží sa v dvoch kolách, kedy v prvom kole (základný beh) súťažia všetci pretekári a do druhého (finále) postupuje vybratá časť. Podmienky pre postup do finále upresňujú propozície.
    2. Skok do výšky a skok do diaľky: podmienky upravujú propozície.

5.2  Kvalifikačné súťaže

  1. Kvalifikačných pretekov je spravidla šesť. Komisia KH určuje do konca predchádzajúceho kalendárneho roka, ktoré preteky budú kvalifikačné na MSR. Pri výbere pretekov sa prihliada na vhodnosť termínu, miesto konania a predchádzajúce skúsenosti s pretekmi konanými daným usporiadateľom.

Povinnosti usporiadateľa kvalifikačných pretekov

  1. Každý usporiadateľ má možnosť usporiadať jedny kvalifikačné preteky v danom kalendárnom roku.
  2. Kapacita kvalifikačných pretekov nesmie byť obmedzená s výnimkou disciplín, ktoré nie sú vyhlásené na MSR.
  3. Propozície na kvalifikačné preteky musia byť zaslané minimálne 6 týždňov pred konaním predsedovi zboru rozhodcov.
  4. Na kvalifikačných pretekoch musia byť vždy vypísané všetky disciplíny, v ktorých je možné sa kvalifikovať na MSR.
  5. Rovinná dráha a parkúr musia byť vždy hodnotené súčtom výsledkov 2 behov. Usporiadateľ môže rozhodnúť či preteky prebehnú dvojkolovo, alebo ako základný beh a finále. Podmienky pre postup do finále určia rozhodcovia tak, aby do finálne postúpila približne polovica pretekárov (hodnotené podľa počtu chýb).
  6. Pri skoku do výšky je základ minimálne 50 cm a pri skoku do diaľky minimálne 100 cm.
  7. V prípade, že sa niektorá disciplína neuskutoční z dôvodov, ktoré usporiadateľ nemôže ovyplvniť (málo prihlásených štartov, nedostavenie sa pretekárov na súťaž, zásah vyššej moci) sú preteky uznané ako kvalifikačné.
  8. V prípade, že sa niektorá z disciplín neuskutoční z dôvodu pochybenia usporiadateľa (nepripravenosť, zlá organizácia), alebo pri nedodržaní podmienok usporiadateľom, nebude usporiadateľovi umožnené v budúcom roku usporiadať kvalifikačné preteky.
  9. Na kvalifikačných pretekoch je nutné delegovať minimálne 3 slovenských rozhodcov.
  10. Povinnosťou usporiadateľa je v čo najväčšej miere zabezpečiť, aby možnosť kvalifikovať sa na MSR mohli využiť všetci pretekári (tzn. dostatočne veľký priestor pre 2 čo najpodobnejšie dráhy, dostatok rozhodcov apod.).
  11. Pretekárska plocha musí byť dostatočne veľká na konanie pretekov na viacerých dráhach súčasne.
  12. Výsledkové listiny musí usporiadateľ zaslať správcovi databázy do týždňa od dátumu konania pretekov.

Kvalifikačné podmienky na MSR pre pretekárske dvojice

  1. Každá pretekárska dvojica, ktorá sa chce zúčastniť MSR, musí splniť kvalifikačné podmienky. Kvalifikačné podmienky určuje Komisia KH a sú zakotvené v Internom poriadku.
  2. Každý pretekár sa musí zúčastniť aspoň dvoch ľubovoľných kvalifikačných pretekov. Králik, ktorý sa zúčastní a kvalifikuje na jedných pretekoch sa už druhých kvalifikačných pretekov zúčastniť nemusí.
  3. Kvalifikácia platí pre dvojicu, ktorej bola udelená, teda na MSR ide králik skákať s pretekárom, ktorý s ním získal kvalifikáciu, nezávisle od pretekára uvedeného vo výkonnostnom preukaze králika a v databáze.
  4. Ak by králik získal kvalifikáciu v nižšej triede (napr. strednej) a následne prestúpil do vyššej triedy (napr. ťažkej) kvalifikácia z nižšej triedy zaniká. Vo vyššej triede sa musí králik znova kvalifikovať. Kvalifikácia v nižšej triede sa posúva na ďalšieho králika v poradí z daných pretekov.
  5. Kvalifikácie sa udeľujú:
    1. V ľahkej triede prvým trom ešte nekvalifikovaným králikom.
    2. V strednej triede prvým trom ešte nekvalifikovaným králikom.
    3. V ťažkej triede prvým štyrom ešte nekvalifikovaným králikom.
    4. V elitnej triede prvým piatim ešte nekvalifikovaným králikom.
    5. V skoku do výšky králik musí prekonať min. 70 cm.
    6. V skoku do diaľky králik musí prekonať min. 180 cm.
  6. Nie je možné získať viacnásobnú kvalifikáciu – to znamená že napr. ak jeden králik vyhrá strednú rovinku na dvoch súťažiach, na prvej získa 1 kvalifikáciu a na druhej súťaži získa kvalifikáciu ďalší králik v poradí.
  7. Ak by sa mala kvalifikovať dvojica, ktorej vodič nespĺňa podmienky na účasť na MSR, kvalifikáciu získava ďalšia dvojica v poradí.

6 Rozhodca

6.1 Všeobecné ustanovenia

  1. Rozhodovať na súťažiach v KH môžu len rozhodcovia, ktorí majú oprávnenie vydané Komisiou KH. Oprávnením sa rozumie preukaz, potvrdený predsedom zboru rozhodcov a tajomníčkou RR SZCH. Bez tohto preukazu nie je možné rozhodcu delegovať na preteky.
  2. Všetci aktívni rozhodcovia tvoria zbor rozhodcov. Zboru rozhodcov predsedá predseda zboru rozhodcov, ktorý je volený na celoslovenskom aktíve KH.
  3. Zbor rozhodcov vykonáva úpravy Súťažného poriadku a má právo podávať aj návrhy na úpravu Interného a Chovateľského poriadku. Všetky zmeny schvaľuje Komisia KH.
  4. Rozhodca musí byť spravodlivý, nestranný a riadiť sa Súťažným poriadkom. Vystupovanie rozhodcu musí byť vysoko odborné, dôstojné a v súlade so stanovami SZCH.
  5. V prípade, že sú na jedných pretekoch delegovaní viacerí rozhodcovia, usporiadateľ pretekov alebo rozhodcovia spomedzi seba zvolia hlavného rozhodcu pretekov. Hlavný rozhodca potom rozhoduje v sporných situáciách.
  6. Ak rozhodca zároveň súťaží ako pretekár, nesmie sa podieľať na stavbe rovinnej dráhy alebo parkúru vo výkonnostnej kategórii, v ktorej súťaží.
  7. Štatút medzinárodného rozhodcu prislúcha rozhodcovi, ktorý bol delegovaný a rozhodoval na Majstrovstvách Európy v králičom hope.

6.2 Školenie rozhodcov

  1. Komisia KH organizuje školenie pre záujemcov o rozhodovanie a skúšky pre prihlásených adeptov.
  2. Záujemca musí byť členom SZCH a dosiahnuť vek minimálne 18 rokov.
  3. Záujemca o rozhodcovské skúšky zašle žiadosť predsedovi zboru rozhodcov do konca predchádzajúceho kalendárneho roka, aby sa mohol začať v ďalšom roku školiť.
  4. Kandidát musí spĺňať nasledovné kritériá:
    1. Vo svojom okolí je považovaný za bezúhonného a spoločensky rešpektovaného občana.
    2. Má minimálne úplné základné alebo vyššie vzdelanie.
    3. Musí mať minimálne 18 rokov. Žiadosť môže zaslať aj záujemca vo veku 17 rokov, avšak v dobe konania skúšok už musí byť plnoletý.
    4. Musí byť členom SZCH a zúčastňovať sa pretekov v KH (nemusí byť vyslovene pretekár, ale musí mať povedomie o KH, môže to byť rodič pretekára, usporiadateľ apod.).
  5. Kandidát sa po schválení predsedom zboru rozhodcov stáva adeptom a môže vykonávať povinnú prax. Predseda zboru rozhodcov zašle adeptovi tlačivo – preukaz adepta.
  6. Adept sa musí ako tieňový rozhodca zúčastniť minimálne na 5 pretekoch u 5 rôznych rozhodcov a následne úspešne zložiť skúšku. Každá asistencia sa adeptovi zaznačí do preukazu adepta.
  7. Skúšky sa konajú na základe oznámenia adepta predsedovi rozhodcov o jeho pripravenosti po splnení 5 povinných asistencií na pretekoch. Skúšky pozostávajú z písomného testu, ústnej skúšky a praktickej skúšky. Termín a miesto skúšok určí Komisia KH. Podmienkou na pripustenie k skúške je predloženie preukazu adepta s potvrdením praktického výcviku tieňového rozhodcu na 5 súťažiach.
  8. Záverečná skúška pozostáva:
    1. Z písomnej skúšky – testu pozostávajúceho z 25 otázok. Hodnotenie: 23 – 25 otázok správne – výborne, 20 – 22 otázok správne – veľmi dobre, 19 a menej správnych odpovedí – adept nie je pripustený k ústnej a praktickej skúške. Test písomnej skúšky zostavuje predseda zboru rozhodcov.
    2. Z ústnej skúšky – tri otázky od členov skúšobnej komisie. Skúšobná komisia pozostáva z predsedu zboru rozhodcov a 2 ďalších rozhodcov, ktorí majú prax minimálne 3 roky. Zloženie komisie určí predseda zboru rozhodcov.
    3. Z praktickej skúšky – adept rozhoduje spolu s rozhodcami, ktorí sú v skúšobnej komisii podľa rozpisu určeného predsedom zboru rozhodcov.
  9. Opravné konania – neúspešným adeptom, ktorí z rôznych dôvodov nesplnili podmienky pre úspešné absolvovanie záverečnej skúšky, umožní Komisia KH opravný termín v čase, ktorý sama určí. Ak adept neuspeje opäť, musí celé školenie absolvovať znova v ďalšom roku. Školenie je možné opakovať max. dvakrát.
  10. Po skončení skúšok dostane úspešný kandidát certifikát o vykonaní skúšky, na základe ktorého mu bude vydaný preukaz rozhodcu. 

6.3 Povinnosti rozhodcu

  1. Na základe delegačného listu rozhodovať na pretekoch v zmysle Súťažného poriadku pre králičí hop SZCH. Ak zo závažných dôvodov nemôže prijať delegovanie, je povinný neodkladne informovať sekretariát RR SZCH, aby mohol byť delegovaný náhradný rozhodca.
  2. Pred začiatkom súťaže oboznámiť pretekárov s podmienkami pretekov (maximálna doba behu, spôsob hodnotenia súťaže a pod.).
  3. V prípade neočakávaných okolností má rozhodca právo tieto podmienky po dohode s usporiadateľom zmeniť, vždy však pred začiatkom konkrétnej disciplíny tak, aby boli pre všetkých pretekárov vytvorené rovnaké podmienky.
  4. Vyzvať na štart súťažnú dvojicu.
  5. Počas behu riadne dozerať na správny priebeh súťaže, vždy sa snažiť vidieť na všetky pohyby králika tak, aby mu vo výhľade na pretekársku dvojicu nič neprekážalo.
  6. Po dokončení behu oznámiť počet pridelených trestných bodov a čas súťažnej dvojice.
  7. V prípade diskvalifikácie či udelenia napomenutia je nutné oznámiť to verejne ihneď po ukončení behu dvojice alebo ihneď po zistení dôvodu.
  8. Dozrieť na správne spracovanie výsledkov. Po skončení súťaže musí rozhodca v danej disciplíne svojím podpisom potvrdiť správnosť výsledkovej listiny (ručne písanej alebo tlačenej) a odovzdať ju usporiadateľovi. Rozhodca by mal dohliadnuť na správne zapísanie výsledkov do výkonnostných preukazov a prideliť príslušné body. Každý výsledok vo výkonnostnom preukaze musí byť potvrdený pečiatkou rozhodcu.

6.4 Delegovanie rozhodcov na preteky

  1. Na pretekoch KH môžu rozhodovať len rozhodcovia, ktorí sú oficiálne delegovaní na dané preteky. Rozhodcov deleguje sekretariát RR SZCH v spolupráci s predsedom zboru rozhodcov. Delegovanie sa vykonáva v súlade so Štatútom Komisie KH a Interným poriadkom KH.
  2. Každý rozhodca má nárok na odmenu s prihliadnutím na úroveň pretekov.
  3. Postup pri delegovaní rozhodcov:
    1. Usporiadateľ si vyberie, ktorých rozhodcov má záujem delegovať na svoje preteky a uvedie ich mená v propozíciách.
    2. Propozície pretekov zašle predsedovi zboru rozhodcov, ktorý propozície skontroluje a schváli.
    3. Predseda zboru rozhodcov zašle propozície na sekretariát RR SZCH.
    4. Sekretariát RR SZCH zašle na základe propozícií delegačné listiny rozhodcom.
  4. Regionálne preteky:
    1. Je potrebné delegovať aspoň 1 rozhodcu.
    2. Preteky prebiehajú podľa slovenského Súťažného poriadku.
    3. Odmena rozhodcu na takomto type pretekov činí 10 €.
  5. Celoslovenské preteky:
    1. Je potrebné delegovať min. 2 rozhodcov.
    2. Preteky prebiehajú podľa slovenského Súťažného poriadku.
    3. Odmena rozhodcu na takomto type pretekov činí 20 €.
  6. Medzinárodné preteky:
    1. Je potrebné delegovať min. 2 rozhodcov, a to min. 1 slovenského a min. 1 zahraničného.
    2. Pri delegácii zahraničného rozhodcu postupuje sekretariát RR SZCH podľa stanov pred delegovanie zahraničných posudzovateľov výstav.
    3. Preteky prebiehajú podľa slovenského súťažného poriadku. Organizátor zabezpečí zaškolenie zahraničných rozhodcov na slovenské pravidlá.
    4. Organizátor je povinný vopred (minimálne ráno pred pretekmi) zabezpečiť, aby prebehlo školenie pre všetkých zúčastňujúcich sa rozhodcov ohľadom európskeho súťažného poriadku.
    5. Odmena rozhodcu na takomto type pretekov činí 20 €.
    6. V prípade, že zahraničný rozhodca z akýchkoľvek dôvodov delegovaný nebude (odmietne, alebo zahraničná inštitúcia zamietne žiadosť) preteky budú považované za celoslovenské a súťažiť sa bude podľa slovenského súťažného poriadku.
  7. Kvalifikačné preteky:
    1. Je potrebné delegovať min. 2 rozhodcov.
    2. Preteky prebiehajú podľa slovenského Súťažného poriadku.
    3. Odmena rozhodcu na takomto type pretekov činí 30 €.
  8. Majstrovstvá Slovenska:
    1. Každú disciplínu na MSR rozhodujú spravidla 2 rozhodcovia.
    2. Preteky prebiehajú podľa slovenského Súťažného poriadku.
    3. Odmena rozhodcu na MSR spočíva v úhrade cestovných nákladov a stravného, prípadne v zabezpečení stravy.

6.5 Zánik rozhodcovskej činnosti

  1. Zaniknutie práva rozhodovať môže vzniknúť z dôvodov:
    1. Zánik členstva v SZCH.
    2. Prerušenie rozhodcovskej činnosti na viac ako 5 rokov.
    3. Neúčasť na schôdzach rozhodcov viď bod 2.
  2. V prípade, že sa rozhodca dva razy po sebe nezúčastnil bez závažných dôvodov (zdravotná indispozícia a pod.) schôdze rozhodcov, musí sa podrobiť overovacím skúškam. Overovacia skúška zodpovedá písomnému testu rozhodcovskej skúšky, zameraná je ale najmä na nové alebo aktualizované pravidlá. V prípade, že sa nedostaví ani na overovaciu skúšku, resp. ju nespraví, zaniká mu rozhodcovská činnosť. V prípade, že by sa chcel opäť stať rozhodcom, musí znovu absolvovať všetky skúšky. 

7 Časomerač

  1. Čas možno merať ručne alebo elektronickou časomierou. Je nutné, aby všetci pretekári štartujúci v jednej súťaži boli meraní  jedným typom časomiery (jedným človekom v prípade ručného merania). V prípade zlyhania časomiery rozhoduje o ďalšom postupe rozhodca.
  2. Meranie času začína v okamihu, keď králik preskočí cez štartovnú prekážku a končí, keď králik preskočí cez cieľovú prekážku. Elektronická časomiera meria čas vždy medzi začiatkom a koncom bariéry.
  3. Časomerač nesmie hodinky (stopky) nastaviť na nulu skôr, než rozhodca udelí trestné body a dá časomeračovi pokyn na vynulovanie.
  4. V prípade nečakanej prudkej zmeny počasia, napr. vietor, dážď alebo ak je nutné beh z nečakaných dôvodov prerušiť, musí sa čas zastaviť. Po obnovení trate môže účastník pokračovať od toho miesta, v ktorom  bol beh predtým prerušený. Čas bude potom opäť spustený. O spôsobe pokračovania v takýchto prípadoch rozhoduje rozhodca.
  5. Časomerač musí pretekárovi oznámiť zostávajúci čas 30 alebo 10 sekúnd pred uplynutím maximálnej doby behu.

8 Zapisovateľ

  1. Zapisovateľ zapisuje do štartovnej listiny zmeraný čas a počet pridelených trestných bodov podľa pokynov rozhodcu. Pri súťaži v skoku do výšky a do diaľky zapisuje platné a neplatné pokusy.
  2. Vo výsledkových listinách rovinnej dráhy a parkúru musia byť vždy rozpísané chyby (za prekážky, odmietnutia a čas) v jednotlivých behoch.
  3. V prípade, že zapisovateľ nie je na pretekoch prítomný, zapisuje výsledky rozhodca.

9 Stavač

  1. Po dobehu pretekajúceho tímu je nutné dať zhodené tyčky späť na pôvodné miesto. Usporiadateľ má právo touto činnosťou poveriť pretekárov, ktorí v danej disciplíne nepretekajú.
  2. Usporiadateľ musí pripraviť rozpis ešte pred súťažou a oboznámiť pretekárov vopred, na ktorej disciplíne budú stavať prekážky. V prípade, že niektorý stavač nemôže z akéhokoľvek dôvodu svoju úlohu vykonávať, je povinný zabezpečiť za seba náhradu. V prípade neplnenia si povinností má rozhodca právo udeliť napomenutie za nenapomáhanie plynulému priebehu pretekov. V prípade 2 takýchto napomenutí nasleduje diskvalifikácia pretekára z celého pretekárskeho dňa.
  3. Stavač je povinný sa pred začatím disciplíny zoznámiť s dráhou a presne vedieť, ako bola dráha postavená. Prekážky musia byť inštalované späť až po znamení rozhodcu. Za správnosť súťažnej dráhy podľa Súťažného poriadku zodpovedá rozhodca.

10 Tréningové centrá

  1. Komisia KH reguluje a združuje tréningové centrá KH, ktoré usporadúvajú tréningy pre verejnosť.
  2. Minimálny vek zodpovednej osoby (trénera) je 18 rokov. Tréner môže byť aj neplnoletý (min. 15 rokov), ale počas celej doby tréningu musí byť na mieste prítomný plnoletý dozor.
  3. Podmienky pre trénera:
    1. Tréner musí byť aspoň 1 rok členom SZCH.
    2. Tréner sa musí sám s králikom vyskákať z ľahkej minimálne do ťažkej triedy (toto doloží fotografiou výkonnostného preukazu).
    3. Pre platnú žiadosť musí tréner doložiť minimálne dve odporúčania od rozhodcov (rozhodca má právo žiadosť zamietnuť).
  4. Žiadosť o tréningové centrum schváli Komisia KH na svojej najbližšej schôdzi.
  5. Ak vzniknú pochybnosti o fungovaní tréningového centra, môže byť tréningové centrum na základe prejednania Komisiou KH zrušené.

11 Disciplinárne opatrenia

  1. Disciplinárne opatrenia sa riadia Disciplinárnym poriadkom SZCH a §30 štatútu SZCH – Disciplinárne a výchovné opatrenia.
  2. Pri menej závažnom porušení internej disciplíny alebo porušení zásad občianskeho spolunažívania vo zväze, disciplinárne orgány zväzu vytknú členovi toto porušenie, poučia ho o nesprávnosti konania a pôsobia na neho výchovne.
  3. Pri závažnom, alebo opätovnom menej závažnom porušení disciplíny sa môžu členovi a organizácii uložiť tieto disciplinárne opatrenia:
    1. Pokarhanie,
    2. Verejné pokarhanie,
    3. Odvolanie z funkcie,
    4. Dočasné pozastavenie činnosti,
    5. Trvalé pozastavenie činnosti,
    6. Dočasné vylúčenie zo zväzu,
    7. Trvalé vylúčenie zo zväzu.
  4. Disciplinárne opatrenia pri porušení Súťažného poriadku bližšie určuje Súťažný poriadok a zbor rozhodcov rozhodne o závažnosti činu a stupni disciplinárneho opatrenia. Akékoľvek úmyselné a hrubé porušenie môže byť potrestané zákazom účasti pretekára na všetkých pretekoch až po dobu 3 mesiacov.
  5. Disciplinárne opatrenia pri porušení chovateľskej etiky športových králikov bližšie určuje Chovateľský poriadok športových králikov.
  6. Pri nerešpektovaní Interného poriadku bude člen upozornený vytýkacím listom. Ak ani po upozornení nedôjde k náprave jeho správania, môže mu byť uložený zákaz zúčastniť sa všetkých podujatí spojených s králičím hopom a chovom športových králikov po dobu 12 mesiacov, v krajnom prípade môže dôjsť na základe rozhodnutia disciplinárneho senátu RR SZCH k vylúčeniu člena zo SZCH.

12 Záverečné ustanovenia

1. Tento Interný poriadok nadobúda platnosť po schválení Komisie KH.


Vypracovali: Zbor rozhodcov na svojom zasadnutí v Poprade 02. 07. 2022. Aktualizovali: Mgr. Simona Krupčíková, predsedníčka Komisie KH SZCH a Bc. Júlia Chvojková, predsedníčka zboru rozhodcov KH 24. 07. 2023.
Schválila Komisia KH na online schôdzi 08. 08. 2023.